Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu
Ako zememe vo obzir geografski položaj ke šo živime će vidjime da sme menalje mlogo države alji ne i mesto ke šo živime. Pre 100 i kusur godine Osmanlije ošlje od naše krajoj. So vekoj sme živilje vo njihovo carstvo i na nas ostajlje i verski i kultorološki uticaj, take da za oja period ima nešto šo ni ostanalo od nji a ujedno i šo ni zaginalo. Ka i ke nas take i ke nji ima dosta tija šo je zaginato od naprešnoto.
Deneska, insan vo ramazan vo Tursko, vo normalne uslovi, mlogo je poaktiven nego vo druge meseci. Pogoljem broj ljuđi možeš da vidjiš vo džamije, pojće se družet so Kur’an, povećava dobre dela. Dok na druga strana pomalo zbori, se kloni od loše dela, svoj nefs, svuje prohtevi ge minimizira. Vo dzamije se održavaje pojće predavanja, mukabelae (ucenje Kur’ana), se povećava poštovanje medju ljudji, pojće se pazi da ne se ućini zulum drugomu i na oja naćin insan se “vežba” da i poslje oja mubarek mesec nastavi so sve hubajne.
Kako ke nas take i vo Turska je karakterističen duh iftarski. Na dosta mesta vo gradoj i vo sela, vo mahale se organizujet zajedničke iftari. Možete da vidjite na dzade vo sokaci naredene hastali i stoljice i se čeka iftar. Mejdani vo centar grad se popunete so hastali i koj so saka slobodno može da sene i da iftari bez da go nekoj vikne. Na primer, ka šo će vidjite na sljike, na Univerzitet vo dzamijsko dvorište vo svaki radni den se organizuaf iftar za 1000 i vise duše. I sve oja trošak finansira jena osoba a nekoga i nekoljko nji se udružujet.
Pred akšamski ezan vo gradoj se čuje top ka puca koji označava početak iftara. Na suhur mozeme da čujeme tupan kako vo selo take vo gradoj kroz mahala. Ovde šo je zanimljivo da tija šo tupalje ujedno i recitualje stihoj. Evo jeden primer:
“Se razbudif vernik so ramazan, se obojf so nur,počnalje pripreme vo dzamija, kandiljče se upaljilo,prve deset dena milost, vernicam je nimet,Vo oja mesec da drzis ramazan goljem je nimet,vernici naidjaje smiraj, im se oprastaje grehoj,Ka ce dojde bajram se spasuje od dzehenem,So post sit razbira gladnogo,zemi ilmihal čitaj,Dur ne prosof život, pomiriši insanlak!”
Na iftarska sofra najčešće može da se najde ramazansko pide ili pitarka ramazanska kua poseben ljezet ima vo oja mesec. Poseben šerbet koji se praj od različite voćke vo koji se tura med ili šećer je pored pitarke na svakua ramazanska sofra. Turci znjet da od svakuje cveće napraet šerbe so različite ukusi i boje. Posebna tatljija kua obogatuje iftar je “Güllaç” kua ime dobila jer vo nja se tura sok od ruža. Bez hurme sofra vo Tursko neje iftarska.
Poštovani naš insan, ni ostanalje još malo denoj od mubarek mesec ramazan. Oja z’djne denoj se mlogo vredne za nas iz razloga so možeme vo oja vredne i važne denoj, ako ne prošla, da potrefime noć Kadr, ke nas poznata ka Kadridjejesi. Pejgamber Muhammed a.s. bi vo oja z’djne denoj i noći povečaf ibadet i spominjanje Allaha dz.š.
Ujedno vo ovaja z’djna trecina mubarek meseca ramazana je spas od dzehenemski ogin. A Muhammed a.s. vo jeden hadis velji:
“Makar i so pola hurma sebe čuajte od ogin dzehenemski”.
Ovde je važno da se napomene da neje spomnata jena hurma već pola. Oja ni dava snaga da razvijeme svest da so druge podeljime tija so imame.
“Tvuje je tija šo će dadeš.”
Neka ni Allah ukabuli ibadeti vo oja mubarek mesec, poveća ni zdravje i berićet vo hair dela. Amin.
Autor texta: Hanifed Kajkuš od Globočica